Czysta, odnawialna
energia
Kolejną usługą, jaką proponujemy, jest montaż instalacji fotowoltaicznej, która przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, co jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i naszego zdrowia.
Jak działa fotowoltaika?
Panele fotowoltaiczne przekształcają promieniowanie słoneczne na prąd stały, a następnie inwerter zamienia go na prąd przemienny. Dzięki temu energia słoneczna może być wykorzystana do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych w Twoim domu.
Zasada funkcjonowania fotowoltaiki zakłada, że minimalna jednostka światła (foton) pada na krzemowy panel, który wprawiając w ruch elektron, wytwarza energię elektryczną. Za pomocą specjalnych połączeń elektrony te łączą się z elektronami wytwarzanymi przez sieć elektryczną. Na końcu inwerter solarny (zwany także falownikiem) przekształca energię słoneczną w prąd zmienny, który jest stosowany w większości domowych i komercyjnych systemów elektrycznych.
Prąd z instalacji fotowoltaicznej zużywany jest na bieżąco, a jego nadwyżka przesyłana jest do sieci lub magazynowana w akumulatorach. Dwukierunkowy licznik dokonuje pomiarów przepływu prądu – zlicza, ile energii elektrycznej wyprodukowała instalacja oraz ile pobrała z sieci.
Ogniwa słoneczne zwykle montuje się na dachu budynków lub na specjalnych wysięgnikach (o wysokości od 1,5 do 2,5 metra) na gruncie, w miejscach, które mają dobrą ekspozycję na słońce. Zwykle jest to strona południowa nieruchomości.
Jakie są elementy składowe instalacji?
Instalacja fotowoltaiczna składa się z:
- paneli fotowoltaicznych
- inwertera
- systemu mocowania
- okablowania
- akcesoriów łączeniowych
Do sprawnego działania instalacji fotowoltaicznej potrzebne są również optymalizatory, których zadaniem jest zwiększenie wydajności paneli, tzw. rozdzielnia, bezpieczniki, licznik dwukierunkowy i oczywiście łącze z siecią energetyczną.
Jeśli chcemy magazynować prąd na później, potrzebujemy akumulatorów do fotowoltaiki. Umożliwiają one bezpieczne przechowywanie wyprodukowanej energii elektrycznej oraz wykorzystanie jej w późniejszych terminie. Nie jest to obowiązkowy element wyposażenia instalacji z panelami słonecznymi, ale warto rozważyć jego zakup już na początku. Szczególnie że klimat, w jakim żyjemy, sprawia, że przez niemal pół roku promienie słoneczne są zbyt słabe, by wytworzyć wystarczającą ilość energii. Z drugiej strony latem, gdy instalacja produkuje jej za dużo, nie będziesz musiał oddawać jej do sieci, a będziesz mógł zmagazynować, by wykorzystać w dowolnym momencie.
Firma Econord oferuje moduły fotowoltaiczne renomowanych producentów, gwarantujące równocześnie wysoki uzysk mocy i świetny design. Nasze instalacje opieramy na panelach fotowoltaicznych Jinko i Boviet Solar, które charakteryzuje:
- moc od 380 do 460 W
- technologia PERC, która sprawia, że nawet światło o większej długości fal zamieniane jest w energię
- atrakcyjny design – moduły full black
- maksymalna sprawność – 21,5%
- długa żywotność
- minimalne wymogi czyszczenia i konserwacji
- nawet 25-letnia gwarancja wydajności liniowej
Czy fotowoltaika się opłaca?
Zdecydowanie tak! Fotowoltaika to bardzo opłacalna inwestycja. Świadczą o tym niezaprzeczalne fakty, takie jak:
- duża wydajność instalacji w naszym kraju – latem można zgromadzić spore zapasy energii na kolejne miesiące
- wysoka trwałość nawet niskobudżetowych paneli fotowoltaicznych
- niezależność od stale rosnących cen prądu
- możliwość uczestniczenia w przyszłościowej polityce Europy, dążącej do tego, by prąd produkować i zużywać na miejscu
Opłacalność fotowoltaiki zależy od wielu warunków, m.in.:
- od autokonsumpcji
- nachylenia dachu
- nasłonecznienia – warto instalować panele na dachu skierowanym na wschód, południe i zachód (zdecydowanie nie na północ)
Im lepsze warunki jesteśmy w stanie zapewnić, tym więcej zyskamy. Nie oznacza to jednak, że brak idealnych warunków uniemożliwia zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Dobrze wykonana instalacja fotowoltaiczna może działać nawet 25 lat i przynosić realne zyski. Dlatego też opłaca się montować fotowoltaikę na gruncie. Taka instalacja kosztuje może nieco więcej i zajmuje cenne miejsce, lecz zwykle ma wyższą wydajność oraz jest bezpieczniejsza.
Warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną i skorzystać z wielu dotacji, jakie oferuje państwo. Z dotacjami koszt fotowoltaiki zwróci się szybciej. Świetnym rozwiązaniem jest także połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła.
Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci odnaleźć się w gąszczu przepisów i doradzimy najlepsze rozwiązania.