Naturalna energia dla Twojego domu
Oferujemy kompleksowe usługi z zakresu sprzedaży, instalacji i serwisu różnych rodzajów pomp ciepła. Działamy na terenie całej Polski.
01
Sprawdzone marki
W naszej ofercie posiadamy produkty najwyższej jakości lidera rynku OZE – firmy Rotaberg.02
Umowa
Na wykonywane przez nas usługi podpisywane są umowy, precyzyjnie określające warunki współpracy.03
Audyt
Audyt i projekt nie są zobowiązaniem do zamówienia pompy lub instalacji fotowoltaicznej.04
Łączenie urządzeń
Oferujemy jednoczesny montaż pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi.Czym jest pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii. Pozwala ona na uzyskiwanie energii z otoczenia na poziomie 75%, dzięki czemu jednocześnie efektywnie ogrzejemy dom, a także zmniejszymy emisję zanieczyszczeń do środowiska. Pompa ciepła ma wiele zalet – jest przede wszystkim ekologicznym źródłem ogrzewania, urządzeniem bezobsługowym, nie wymaga także miejsca na składowanie opału. Co niezwykle istotne, średnia żywotność pompy ciepła, która jest odpowiednio dobrana do potrzeb użytkowników, wynosi nawet 30 lat. To oznacza, że masz zapewnione ciepło dla domu na kilkadziesiąt następnych lat.
Czym jest pompa ciepła?
Występują w 2 wersjach: pompa ciepła powietrze-powietrze, pompa ciepła powietrze-woda. Pierwszy wymieniony typ pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i przekształca je w energię cieplną do ogrzewania budynków. Jest on powszechnie stosowany w systemach klimatyzacyjnych i grzewczych w domach. Natomiast drugi typ wykorzystuje ciepło pobierane z powietrza zewnętrznego do ogrzewania wody użytkowej oraz do systemów grzewczych w budynkach. Może być również wykorzystywany do chłodzenia budynków w miesiącach letnich. Montaż urządzeń tego typu odbywa się sprawnie i szybko.
Pompa ciepła powietrze-woda typu monoblok składa się z jednej jednostki. Jest ona montowana na zewnątrz budynku. Niewątpliwą zaletą urządzenia jest wysoka szczelność instalacji chłodniczej, co wiąże się z jej fabrycznym montażem i zabezpieczeniem przez producenta. Wszystko to sprawia, że pompa ciepła monoblok wymaga jedynie wykonania instalacji hydraulicznej. Jedynym minusem tego rodzaju pompy może być konieczność wyprowadzenia na zewnątrz budynku instalacji grzewczej oraz jej zabezpieczenia przed zmienną pogodą.
Pompa ciepła typu split ma szerokie grono zwolenników na rynku. Składa się ona z 2 jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Pierwsza z nich stanowi połączenie układu hydraulicznego z elektrycznym, zaś druga, zewnętrzna, pełni funkcję agregatu – pozwala odzyskiwać i transformować ciepło ze środowiska. Gwarancję bezawaryjnej i wydajnej pracy zapewnia odpowiednia długość instalacji, jaka występuje między jednostką zewnętrzną i wewnętrzną. Zaletą tego rodzaju pompy jest brak konieczności tworzenia instalacji ogrzewania centralnego na zewnątrz. Poza tym nie trzeba także stosować dodatkowych zabezpieczeń przeciwko zamrożeniu czynnika grzewczego.
Budynek ogrzewać można także za pomocą naturalnych zasobów wodnych. Pompa ciepła woda-woda jest pośrednim wyborem między urządzeniami gruntowymi i powietrznymi. Kiedy warto wybrać takie urządzenie? Wówczas, gdy mamy na działce istniejące studnie i możemy je wykorzystać do pozyskiwania i oddawania wody. Dzięki temu znacznie zmniejszymy koszty całej inwestycji.
Zasada działania wodnej pompy ciepła nie jest skomplikowana. Cały mechanizm polega na tym, że woda ze studni jest transportowana do parownika pompy, a następnie dochodzi do przekazania ciepła do czynnika roboczego. Potem woda ulega schłodzeniu, a roboczy czynnik odparowaniu. Czynnik ten trafia do sprężarki, w której dochodzi do wzrostu temperatury (nawet do kilkudziesięciu stopni Celsjusza). Kolejny krok to transport czynnika do skraplacza, gdzie ogrzewana jest woda krążąca w instalacji. Możemy uzyskać ogrzanie wody na poziomie 50 stopni Celsjusza.
Wodne pompy ciepła to urządzenia niezwykle wydajne. Woda w gruncie ma stałą temperaturę, dlatego pompa ciepła wyróżnia się stabilną pracą nawet przy niższych temperaturach na zewnątrz. Należy mieć jednak na uwadze konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego do użytkowania wód gruntowych w niektórych przypadkach i okresowe czyszczenie wymiennika. Może być również konieczne stworzenie studni zrzutowej lub czerpnej.
Kolejnym sposobem na ogrzanie domu jest skorzystanie z gruntowej pompy ciepła. Jeśli chcemy postawić na taką opcję, musimy dokładnie określić, ile ciepła potrzebuje nasz budynek. Obliczenia te pozwalają określić wielkość kolektorów ziemnych, które mają za zadanie odbierać ciepło z gruntu. Zbyt mała powierzchnia tych elementów może powodować kłopoty z niewydolnością systemu, co z kolei nie zapewni komfortu cieplnego. Minusem gruntowej pompy ciepła jest konieczność stworzenia bardzo kosztownego dolnego źródła – trzeba bowiem zadbać o odwierty i wykonać prace ziemne, a następnie zamontować odpowiednie sondy do odbioru ciepła.
Pompa ciepła i fotowoltaika
Dobrym i polecanym przez nas rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Mimo tego, że pompa korzysta z odnawialnych źródeł energii, do transformacji ciepła pobierana jest energia elektryczna w naszym domu. Więc jeśli to my będziemy producentem energii z własnego systemu fotowoltaiki, znacznie zmniejszymy rachunki za ogrzewanie i prąd.
Pompa ciepła jest tak pomyślana, że może bezpośrednio współpracować z fotowoltaiką za pomocą funkcji Smart Grid. Funkcja ta polega na podgrzewaniu wody w grzewczej instalacji wtedy, gdy mamy dużą produkcję prądu, a nadmiarowe ciepło z powodzeniem wykorzystujemy w czasie mniejszej produkcji prądu, przykładowo nocą. Najważniejszym atutem jest bieżąca konsumpcja energii, dzięki czemu nie przejmujemy się stratami energii, dotyczącymi akumulacji w sieci dystrybucyjnej.
Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb.